Eğitim

Yüçam ‘Doğu Akdeniz Geriliminin Türkiye-Ab İlişklerine Etkisi’ Konulu Etkinlik Gerçekleştirdi

Uluslararası Çatışma Çözümü Araştırma ve Uygulama Merkezi (YÜÇAM) tarafından düzenlenen; ‘Doğu Akdeniz Geriliminin Türkiye-AB İlişkileri Üzerine Etkisi’ konulu seminer Microsoft Teams üzerinden gerçekleşti

Yüçam ‘Doğu Akdeniz Geriliminin Türkiye-Ab İlişklerine Etkisi’ Konulu Etkinlik Gerçekleştirdi

Uluslararası Çatışma Çözümü Araştırma ve Uygulama Merkezi (YÜÇAM) tarafından düzenlenen; ‘Doğu Akdeniz Geriliminin Türkiye-AB İlişkileri Üzerine Etkisi’ konulu seminer Microsoft Teams üzerinden gerçekleşti.

Beyken Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Prof. Dr. Armağan Gözkaman’nın konuşmacı olarak katıldığı etkinlik, Yalova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zelha Altınkaya’nın açılış konuşması ile başladı.

Prof. Dr. Armağan Gözkaman, Doğu Akdeniz’de gittikçe büyük tırmanış gösteren gerilimi üç başlıkta aktardı. Bunlardan ilki; Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkilerinin tabanına inerek, Avrupa Savunma ve Güvenlik kavramlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. İkinci olarak; Avrupa Birliği üyesi olan bir devletin topraklarında ‘Gri Devlet’in bulunması ve AB’nin önemli bir partner olarak gördüğü Türkiye’yi küstürmek istemediği için arabulucu rolünü üstlenmesi faktörünü ele aldı. Son olarak; Bu olaydan sonra Türkiye-AB arasındaki ilişkilerin gidişatını, Türkiye’nin AB’ye üyeliği perspektifinden açıklayarak konuşmasına son verdi.

Akademisyenlerin ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlik soru-cevap kısmından sonra sona erdi.