Eğitim

Yalova Üniversitesinde ‘Afet Farkındalık Eğitimi’ Gerçekleştirildi

Yalova İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından Yalova Üniversitesi Senato Üyelerine ‘Afet Farkındalık Eğitimi’ konulu sunum yapıldı

Yalova Üniversitesinde ‘Afet Farkındalık Eğitimi’ Gerçekleştirildi

Yalova İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından Yalova Üniversitesi Senato Üyelerine ‘Afet Farkındalık Eğitimi’ konulu sunum yapıldı.

Yalova İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Şube Müdürü Ezgi Yalçın İlhan ve Eğitim Müdürü Yılmaz Karakaş tarafından ‘Afet Farkındalık Eğitimi’ konulu sunum gerçekleştirildi. Afet öncesi alınması gereken tedbirler, afet sırasında ve sonrasında yapılması gerekenlerin ayrıntılı olarak anlatıldığı sunum, Yalova Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonu’nda gerçekleştirildi. AFAD ekipleri tarafından gerçekleştirilen bu sunuma; Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat CEBECİ, Rektör Yardımcıları; Prof. Dr. Jülide HIZAL YÜCESOY, Prof. Dr. Fikret YÜKSEL, Prof. Dr. Rahmi KARAKUŞ olmak üzere tüm senato üyeleri katıldı.

Afete Hazır Türkiye

2013’te başlatılan ‘Afete Hazır Türkiye’ projesi kapsamında verilen eğitimlerde; bireyden başlayarak toplumun tüm kesimine ulaşmayı hedefleyen ve AFAD; ‘Afete Hazır Okul’, ‘Afete Hazır Aile’, Afete Hazır Gençler’ ve ‘Afete Hazır İş Yeri’ olarak Türkiye’nin tüm kurumlarında afet bilincini uyandırmak adına eğitimler veriyor.  Verilen eğitimlerde, afetlerin ilk 72 saatine hazırlıklı olmaları için afete hazırlık kültürünü kazandırmak, bireylerde farkındalık yaratmak,   bireylerle yaşadıkları mekânlarda alabilecekleri temel önlemleri paylaşmak, bireylerin afetlerde doğru davranış şekillerini öğrenmelerini ve uygulamalarını sağlamak, afet ve acil durum planlarının yapılmasına yönelik bilgilendirme yaparak, alınabilecek temel önlemleri paylaşmak, bireylerin afet eğitimi alabileceği mekânları yaygınlaştırmak ve kolay ulaşabilecekleri altyapıları kurmak, ülke genelinde çeşitli kanallarla verilen afet eğitimlerini standart hale getirmek, uluslararası organizasyonlar tarafından gerçekleştirilen çalışmalardan da yararlanmak ve yeterli bilgi, tecrübeye sahip akredite olmuş eğitim yollarının oluşturulması amaçlanıyor.