Eğitim

Yalova Teknopark A.Ş. Kuruluyor

Yalova Üniversitesi‘nin imtiyazlı ortaklarından olduğu, Yalova Teknopark A

Yalova Teknopark A.Ş. Kuruluyor

Yalova Üniversitesi‘nin imtiyazlı ortaklarından olduğu, Yalova Teknopark A.Ş. ‘nin resmi olarak kurulması için Yalova Valiliği himayesinde imzalar atıldı.

Yalova Üniversitesi 2018 yılından itibaren yakaladığı başarıyı sürdürmeye devam ediyor. Bünyesine kattığı yeni fakültelerle, mesleki odaklı Meslek Yüksekokullarıyla eğitim-öğretim yelpazesini genişleten Yalova Üniversitesi, yalnızca üniversite adına değil, Yalova ili için de çok önemli olan ‘Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin kuruluş aşamalarında son eşiğe geldi.

Yalova Üniversitesi Rektörlüğü’nde 31.05.2021 tarihinde Yalova Teknopark A.Ş.’nin resmi olarak kurulması amacı ile imza töreni gerçekleştirildi. İmza töreninde Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Yalova İmes Makine İhtisas OSB Başkanı Direnç Özdemir, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan, Yalova – Altınova Tersane Girişimcileri Başkanı Şükrü Fazıl Uzun ve Rektör Yardımcılarımız; Prof. Dr. Jülide Hızal Yücesoy, Prof.

Rahmi Karakuş ve Prof. Dr. Fikret Yüksel hazır bulundu. Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, imza töreninden önce açılış konuşmasını gerçekleştirdi ve konuşmasına Yalova’nın stratejik konumunun avantaj ve dezavantajlarına değinerek başladı. Artık Yalova’nın da çevresindeki büyük iller gibi büyüyeceğini, konumunu ve sahip olduklarını avantaja çevirerek çok hızlı bir ivme yakalayacağını ifade etti. Teknoparkla birlikte üniversitenin bilgi birikiminin pratiğe dökülerek ticari hayata büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Prof. Dr. Suat Cebeci; Teknopark projesinin yerinin hazır olduğunu ve yakın zamanda temelinin atılıp, inşaatına başlanacağı bilgilerini paylaşarak, tüm paydaşlara teşekkür edip konuşmasını sonlandırdı. Rektörümüz Prof. Dr. Suat Cebeci’nin konuşmasından sonra diğer ortaklarıda söz aldı. Yalova İmes Makine İhtisas OSB Başkanı Direnç Özdemir konuşmasında; Rektörümüze gerçek anlamda bir Üniversite-Sanayi iş birliği ortaya koyduğu için teşekkür ederek, bölgenin özellikle mühendislik bölümleri için büyük bir kampüs alanına dönüştürüleceğini ifade etti.Son olarak söz alan Yalova Valisi Muammer Erol; tüm paydaşları ortaya koydukları işten dolayı tebrik ederek, bu projenin bir OSB yapılanmasının nasıl olacağının çok iyi bir örneği olduğunu ifade etti. Konuşmalardan sonra Teknopark ile ilgili kısa bir sunum gerçekleştirildi ve sonrasında imza töreni başladı. Basın mensuplarının sorularına cevap verildikten sonra toplantı sona erdi.

‘Yalova Teknopark A.Ş., Yalova-Teknopark Üniversite- Sanayi İş birliği ortaklıkları ile güçlerini birleştirip teorik bilgileri pratiğe dökerek getirisi yüksek ileri teknoloji çıktılar elde etmeyi hedefliyor’

Yalova Teknopark A.Ş. kuruluş amacı olarak; Üniversite- Sanayi İş birliği Ortaklıkları ile teorik bilgileri pratiğe dökerek Ar-Ge ve yenilikçi kültürünü geliştirerek Teknopark himayesinde ortaya çıkan katma değeri yüksek teknolojik çıktılar elde etmeyi hedefliyor. Ayrıca Teknopark, elde edilen teknolojik çıktılar sayesinde girişimciliğe,teknoloji transferine ve çeşitli ticari çalışmalara olanak sağlayacak ve bölge ekosisteminden yola çıkarak  ekosistemde teknolojik dönüşümü yeşil  mutabakat kapsamında gerçekleştirmeye, ulusal ve uluslararası seviyede rol model olacaktır.

 

.