Ekonomi

Yalova İli Kocadere-Şenköy Havzasında Kivi Üretiminin Geliştirilmesi Projesi 2. Etabı Başladı

Geçtiğimiz yıl 1

Yalova İli Kocadere-Şenköy Havzasında Kivi Üretiminin Geliştirilmesi Projesi 2. Etabı Başladı

Geçtiğimiz yıl 1. Etabı uygulanan ve 65 dekar yeni kivi bahçesi kurulumu için hibe desteği sağlanan “Yalova İli Kocadere-Şenköy Havzasında Kivi Üretiminin Geliştirilmesi Projesi”nin 2. etabı kapsamında yaklaşık 50 dekar alanda kivi bahçesi kurulması için çalışmalar Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından başlatıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi programı çerçevesinde Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen “Yalova İli Kocadere-Şenköy Havzasında Kivi Üretiminin Geliştirilmesi Projesi”nin  2.etabı  kapsamında çiftçilere, Kivi bahçe tesisi için beton direk ve askı sistemleri ile diğer malzemelerinin hibe olarak verilmesi sağlanacak. İl Müdürü Suat Parıldar “Projenin 1. Etabında yoğun başvurular olmuştu. 16 çiftçimize 65 dekar kivi bahçesi kurulumunda kullanılacak 2.600 adet beton direk ve gerekli tel ve kurulum malzemeleri dağıtıldı. Çiftçiler kivi askı sistemini tesis ederek fidanları diktiler ve sulama sistemlerini de kurarak 65 dekar bahçe tesislerini tamamladılar. Projemizin 1. Etabında başvuru yaptığı halde hibe desteği alamayan çiftçilerin taleplerini 2. Etap projemiz ile karşılıyoruz.  Bu etapta da yine 16 çiftçimize 50 dekar alanda bahçe tesis etmek üzere 2.000 adet beton direk ve diğer askı sistemleri malzemelerini hibe desteği olarak vereceğiz. Destek ile kivi bahçe maliyetinin yaklaşık %50’sini karşılıyoruz.  Böylece 2. etabın sonunda 115 dekar alanda yeni kivi bahçeleri kurulmuş olacak. 2016-2018 yıllarında uygulanan Genç Çiftçi Projelerimiz ile bölgede 22 genç çiftçimize 110 dekar alanda kivi bahçesi kurmuştuk. Böylece bugüne kadar Kocadere, Şenköy, Teşvikiye köylerimizde toplam 54 çiftçimize 225 dekar alanda kivi bahçe tesisi için destek sağladık. Bu desteği 500 dekara tamamlamak için projenin bundan sonraki etapları için de çalışmalara devam ediyoruz” dedi.

Bölgede projenin etkisiyle kivi bahçesi yatırımlarının hızlandığını da belirten Parıldar, proje tamamlandığında hem tarım arazilerinin değerleneceğini hem de yılda yaklaşık 40 milyon liralık gelir elde edileceğini” belirtti.