Ekonomi

SÜRÜ YÖNETİM ELEMANI EĞİTİMİNE KATILAN KURSİYERLERE SERTİFİKA VERİLDİ

SÜRÜ YÖNETİM ELEMANI EĞİTİMİNE KATILAN KURSİYERLERE SERTİFİKA VERİLDİ

SÜRÜ YÖNETİM ELEMANI EĞİTİMİNE KATILAN KURSİYERLERE SERTİFİKA VERİLDİ

 İl  Müdürlüğümüz tarafından Halk eğitim Merkezi işbirliğinde geçtiğimiz Haziran ayında açılan “Sürü Yönetimi Elemanı Eğitimi”ne katılan 13 kursiyer törenle sertifikalarını aldı.

İl Müdürlüğümüz bahçesinde düzenlenen törene Valimiz Muammer Erol, İl Müdürümüz Suat Parıldar, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdulaziz Yeniyol, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yılmaz Boz, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, İl Özel İdare Sekreteri Selim Karahan, MHP İl Başkanı Namık Öz, Halk eğitim Merkezi Müdürü Sadrettin Doğan, İlçe Müdürleri, Birlik Başkanları, sertifika alacak kursiyerler ve çiftçiler katıldı.

Programda kürsüye gelen kursiyerlerden Hülya Çetin bir ev hanımı ve Üniversitenin Tarım Teknolojileri Bölümü öğrencisi olarak İl Müdürlüğünün kursla ilgili ilanını görünce hemen kayıt yaptırdığını ifade ederek; “İyi ki bu kursa gelerek kursiyer olmuşum. Kursta teorik ve uygulama becerileriyle ilgili her türlü eğitimi aldık. Bundan sonraki hedefim bir koyunculuk işletmesi kurmak ve buradan aldığım bilgileri uygulamaya geçirmek.

Umudum her bir arkadaşımın buradan aldığı vizyonla yeni bir işletme kurması ve o işletmelerin açılışında yine birlikte olabilmektir” dedi.

Törende eğitimle ilgili bilgiler veren İl  Müdürümüz Suat Parıldar; “Müdürlüğümüz ve Yalova Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde 16 Haziran 2021 tarihinde başlayan “Sürü Yönetim Elemanı” kursumuz 04 Ekim 2021 tarihinde tamamlanmıştır.

Toplam 104 saat süreli olan kurs programı 3 aydan fazla süreyle devam etmiştir.

Kursiyerlerimize teorik bilgilerin yanında bir ay süreli uygulama eğitimleri de verilmiştir. Uygulama aşamasında Bölgemizde mevcut Küçük ve büyükbaş hayvancılık işletmeleriyle birlikte Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Çiftliği de ziyaret edilmiş, bu işletmelerde yetkililerden bakım, besleme ve yetiştiricilik konularında bilgiler alınmış, en önemlisi de kursiyerlerin bu işletmelerde günlük uygulamalara katılımları sağlanmıştır.

Kursumuza 17 kursiyer adayı müracaat etmiş ve bunların 13’ü belge almaya hak kazanmıştır. Belge alan kursiyerlerin 7’si erkek 6’sı kadındır.

Kuşkusuz bu durum bölge hayvancılığımız açısından da umut verici bir gelişmedir.

Başka bir sevindirici husus da; belge alan kursiyerlerimizin yarısına yakınının halen hayvancılık yapıyor olmalarıdır. Diğer kursiyerlerimiz de üretime dahil olmak için heyecanla süreci takip etmektedirler.

Belge alan kursiyerlerimize bizler de Müdürlük olarak her türlü desteği verebilmenin çabasında olacağız.

Kursumuzun teorik aşamalarında İyi bir Sürü Yönetim Elemanının özellikleri, Sürü yönetiminde bilgi, beceri ve eğitimin önemi, Sürü Yönetim Elemanının sorumlulukları, Sürü Yönetim Elemanı hizmetleri, Ağıl, ahır ve barınakların dezenfeksiyon ve temizliği, Sürü oluşturulacak hayvanların özellikleri, Damızlık ırkların özellikleri, Hayvanların fiziksel bakımlarının yapılması, gebe hayvanların bakım ve takibi, Yeni doğan yavruların bakımları ve ayırma işlemleri, Çoban köpeklerinin bakım ve aşılarının takibi, Ağıl ve ahırlarda bakım besleme ve rasyonlarının hazırlanması, Sürünün merada otlatılması ve konaklama, Sılaj hazırlanması, Hayvanların aşılarının takibi, Bulaşıcı hastalıklar, Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar, İç ve dış parazitler, Karantinaya tabi hastalıklar, Bakteriyel ve paraziter hastalıklar, Meralarda bulunan zehirli otlar ve zehirlenme belirtileri, Sürünün su ihtiyaçlarının karşılanması, sağım teknikleri ve  sütlerin değerlendirilmesi, Sütten elde edilen ürünler, Çiftleşme ve gebeliğin takibi gibi konular detaylandırılarak anlatılmıştır.

Kursa özveri ve gayretle devam eden bütün kursiyerlerimize şahsım ve kurumum adına şükranlarımı sunar, üretime olan heyecanlarının artarak devamını dilerim”dedi.

İl Müdürümüzün konuşmasının ardından Valimiz Muammer Erol ve alanda bulunan protokol tarafından kursiyerlere sertifikaları teslim edildi.

.