Gündem

Şehit Kaymakam Safitürk ve Şehitlerimiz Kabirleri Başında Anıldı…

Şehit Kaymakam Safitürk ve Şehitlerimiz Kabirleri Başında Anıldı…

Şehit Kaymakam Safitürk ve Şehitlerimiz Kabirleri Başında Anıldı…

Arifiye’li Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk ve Arifiye’li şehitleri kabirleri başında anıldı…

        Şehit Mardin Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk’ü vefatının 5’inci yılında kabri başında anıldı. Anma da konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Şehit kardeşimiz bizler için önemli bir sembol, kıymetli bir örnek olmuştur. İnancı uğruna hiç tereddüt etmeden görevi başında ruhunu teslim eden şehidimizi gönlümüze taç edip, böyle bir yiğitliği hep hatırlamamız lazım” dedi
       Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, hain bir saldırı sonucu şehit olan Mardin Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk’ün şehadetinin 5’inci yıldönümünde kabri başında yapılan anmaya katıldı. Duaların yapıldığı anmada ayrıca Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Garnizon Komutanı Piyade Albay Fahri Can Çağlar, Arifiye Kaymakamı Bekir Dınkırcı, İl Müftüsü Hasan Başiş, ilçe belediye başkanları yer aldı. Şehit kaymakamın babası Asım Safitürk ile görüşen Yüce, şehidin kabrine çiçek bırakarak dua etti. Anma programında, Kuran-ı Kerim tilavet edilerek, Şehit Kaymakam Safitürk anlatıldı.
“Şehit kaymakamımız bizim için önemli bir semboldür”
       Başkan Ekrem Yüce, şehit kaymakamın kendileri için önemli bir sembol olduğunu ifade ederek, “Şehit kardeşimiz bizler için önemli bir sembol, kıymetli bir örnek olmuştur. Şehit kaymakamımız vatanı uğruna, inancı uğruna hiç tereddüt etmeden görevi başında ruhunu mevlaya teslim etmiştir. Sebep olanlara Cenab-ı mevlam hesabını sorsun. Bedelini ödeyecekler, ödüyorlar da zaten. Şehidimizi her zaman gönlümüzde taç edip, böyle bir yiğitliği har zaman hatırlıyor, yaşatıyor olmamız gerekir. Bu vesileyle ruhuna bir kez daha dua edip, yüce Allah’tan onu peygamberimize komşu eylemesini niyaz ettik. Cenab-ı mevlam rahmet eylesin.” dedi.
Türk milletine mâl olmuş bir kardeşimizdir        Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım ise, “Muhammed Fatih Safitürk, ömrünü bu millete adamış, bayrak sevgisiyle, millet sevgisiyle canını vermiş kıymetli bir kardeşimiz. O sadece Sakaryamıza mâl olmuş, ailesine mâl olmuş biri değil Türk milletine mâl olmuş bir kardeşimizdir. Allah yaptığı hizmetleri hayra vesile eylesin. Zaten hocamızda ifade ettiler, şehitlerimizin makamı bu fani dünyada var olacak en güzel makamlardan birisi. Peygamberlerden sonra en yüce makamdır şehitlik. Ve onun makamı da yüce Allah tarafından bizim bilmediğimiz bir şekilde takdir ediliyor. Tabii asil bir milletin mensuplarıyız. İnsanlığa insanlık götürmüş, insanlığa medeniyet götürmüş, insanlığı baş tacı yapmış, insanı eşrefi mahluk olarak görmüş çok kıymetli bir milletin mensuplarıyız. Tekrar şehidimize gani gani rahmet diliyorum. Mekanı cennet, makamı nur olsun” şeklinde konuştu.
Ne olmuştu!
       İçişleri Bakanlığı tarafından bölgedeki belediyelere kayyum olarak atanan mülki idare amirleriyle 2016 yılında Ankara’da toplantı yaptı. Bu toplantıya katılan ve 3 gün başkent’te kalan Muhammed Fatih Safitürk 09 Kasım günü Derik İlçesi’ne geldi. Tarih 10 Kasım 2016’yı gösterirken makamına gelen Safitürk saat 12.30 sırasında makamına geldi. Makama gelen kaymakam Safitürk’ün bulunduğu sırada kanlı terör örgütü PKK tarafından yerleştirilen el yapımı patlayıcı (EYP) patlatıldı.
Gaziantep’te
       Olay sırasında 2’si polis 4 kişiyle birlikte Safitürk’te yaralandı. Kanlı saldırı sonrasında hastaneyle kaldırılan Şehit Kaymakam Safitürk, burada yapılan ilk müdahale sonrasında Gaziantep’e getirildi. Doktor Ersin Arslan Devlet Hastanesinde yapılan ameliyatın ardından yoğun bakım ünitesine alınan Safitürk 11 Kasım 2016’da saat 07.46’da şahadet şerbetini içti.
Kayyum olarak atanmıştı
       Derik Kaymakamlık makamında el yapımı patlayıcıyla düzenlenen saldırıda şehit olan ilçe Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk, İçişleri Bakanlığı tarafından 11 Eylül’de 28 belediye yapılan görevlendirmeler sırasında, eş başkanları görevden alınan Derik ilçe Belediyesi’ne kayyum olarak atanmıştı. Şehit kaymakam Muhammed Fatih Safitürk, daha önce bölgede 2013 ile 2015 yılları arasında Bingöl’ün Kığı ilçesinde Kaymakamlık yapmıştı.
Terörle mücadelesini böyle anlatmıştı
       Mardin’nin Derik İlçesin’de bombalı saldırı sonucu şehit olan Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün terörle mücadelesini TRT ekranlarında anlatmıştı. 2015 yılında Derik kaymakamlığına getirilen Fatih Safitürk 2015 Temmuz ayında ise Derik Belediyesi’ne kayyum olarak atanmıştı. Hendek terörüne karşı mücadelesi ve kayyum olarak atandığı belediyedeki hizmetleriyle bölge halkının sevgisini kazanmıştı. Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün 2014 tarihinde Mete Yarar’ın sunduğu ‘Şahit Olun’ programında ilçede yaşanan olaylarla ilgili bilgi vermişti. Safitürk’ün öğretmen eşi de ilçede yaşadıklarıyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu.
Muhammed Fatih Safitürk kimdir?
       1981 senesinde dünyaya gelen Muhammed Fatih Safitürk doğma büyüme Sakaryalıdır. İlk ve ortaöğretim eğitiminin ardından kazandığı Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslar arası İlişkiler bölümünden 2004 senesinde başarılı bir şekilde mezun oldu. Safitürk, 2005 senesinde Ulaştırma Bakanlığı, Savunma sekreterliğinde memur olarak göreve başladı.
       2006-2008 seneleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tanıtma Genel Müdürlüğünde Uzm. Yrd. Olarak görev yaptı.
 
Kaynak (haber Metin) : Medyabar – Halk54