Gündem

Şampiyon Yine Değişmedi

Şampiyon Yine Değişmedi

Şampiyon Yine Değişmedi

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2021 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarını açıkladı.

 

Son yedi yıldır nüfus artışında birinci değişmedi ve 2021 yılında Sakarya’da nüfusu en çok artan ilçe yine Serdivan olarak belirlendi.

 

2021 yılında 8 bin 896 kişi daha Serdivan’ı tercih ederken, 2021 yılı ilçe nüfusu 157 bin 698 oldu.

 

İl Nüfusuna En büyük Katkı

 

TÜİK verilerine göre 2021 yılında 18 bin 227 kişilik artışla Sakarya’nın nüfusu 1 milyon 60 bin 876 olarak kaydedilirken, il nüfusundaki büyümeye en büyük katkı %49’lik artışla yine Serdivan’dan geldi.

 

İlk Üç Değişmedi

 

Sakarya genelinde nüfus yoğunluğu bakımından en kalabalık üç mahalle, Serdivan’a bağlı Kemalpaşa, Arabacıalanı ve İstiklal Mahalleleri olarak sıralanırken, Kemalpaşa Mahallesi 5 bin kişilik bir artışla rekora imza attı.

 

İstikrarlı Gelişim

 

Serdivan’daki nüfus artışıyla ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Yusuf Alemdar, kurdukları Serdivan hayalinin gerçeğe dönüştüğünü, bunun sonucunda vatandaşların burada yaşamak için gösterdikleri teveccühten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Serdivan’daki büyümeyi istikrarlı biçimde bir gelişme olarak tanımlamanın daha doğru olacağını belirten Başkan Alemdar, “Planlı kentleşmenin sonucunda oluşan bu gelişim istikrarının aynı oranda ticarete, eğitime, sosyal ve kültürel çalışmalara yansıması için var gücümüzle çalışıyoruz. Nüfustaki bu büyümeyi istikrarlı gelişme olarak adlandırmamın sebebi budur. Çünkü herhangi bir başarıya dönüşmediğinde anlamlı bir büyümeden bahsetmemiz mümkün değil. Bu nedenle her yıl açıklanan ve bizi onurlandıran bu veriler aynı zamanda sorumluluklarımız konusunda bizi motive ediyor.” dedi.