Ekonomi

SAHİPLİ KEDİ VE KÖPEKLER KİMLİKLENDİRLİYOR…

SAHİPLİ KEDİ VE KÖPEKLER KİMLİKLENDİRLİYOR...

SAHİPLİ KEDİ VE KÖPEKLER KİMLİKLENDİRLİYOR…

​”Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” 26/2/2018 tarihli ve 30344 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmıştır. Yayımlanan yönetmelik kapsamında sahipli köpekler 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren, sahipli kedi ve gelincikler ise 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren kimliklendirilerek kayıt altına alınmaya başlanacaktır. Ev hayvanlarının kayıtlarının tutulacağı Ev Hayvanı Kayıt Sistemi (PETVET) faaliyete geçmiştir.

Bu kapsamda; Bakanlığımız ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasında kedi ve köpeklerin kimliklendirilerek kayıt altına alınması yetkisinin devrine ilişkin protokol hükümleri çerçevesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Sakarya Veteriner Hekimler Odası arasında 03.05.2021 tarihinde İl Müdürlüğümüz binasında İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ali Ulvi ÖZERDEM ile Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanımız Mustafa YILDIZ tarafından bir protokol imzalanmıştır.

İmzalanan bu protokol ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ve yetki verilen Serbest Veteriner Hekimler  tarafından koordineli olarak 31.12.2021 tarihine kadar her yaştan sahipli köpeklere mikroçip uygulanarak kayıt işlemleri yapılacaktır. Sahipli kedi ve gelinciklerin kimliklendirme işlemlerine ise 01.01.2022 tarihi itibarı ile başlanacaktır.

Kimliklendirme işleminde düzenlenen pasaporta, sahip bilgileri, sahip değişiklikleri, aşılamaları ile olası müdahaleler gibi bilgiler işlenebilecektir.

Bu sayede sahipli kedi ve köpeklerimiz artık sokağa atılamayacak, atan şahıslara da idari para cezası uygulanacaktır.