Ekonomi

Ramazan Ayı Gıda Denetimleri…

Ramazan Ayı Gıda Denetimleri…

Ramazan Ayı Gıda Denetimleri…

​Bilindiği üzere gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması büyük önem arz etmektedir.

 5996 sayılı Kanun kapsamında gıda denetim faaliyetlerimiz Dünya’da ve ülkemizde devam eden COVİD-19 pandemisi sürecinde, Ramazan ayı boyunca da aksatılmadan yürütülmektedir.

Ramazanla birlikte özellikle tüketimi artacak unlu mamuller, ekmek, tatlı, şeker ve şekerli mamuller, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi gıda ürünlerini üreten ve satan işletmelerin resmi kontrollerine ağırlık verilmiştir.

Bu kapsamda gıda işletmelerinde gerekli hijyen tedbirlerinin alınması yönünde Ramazan ayında da gerekli bilgilendirmeler yapılmaya devam edilmekte, “Ramazan paketi” adı altında muhtelif gıdaların bir arada yer aldığı paketlerin satış ve dağıtımının yapıldığı iş yerlerine yönelik denetimlerde paket içeriğinde bulunan gıdaların son tüketim tarihi ile etiket bilgileri kontrol edilmektedir. Ramazan ayında ve sonrasında denetimlerimiz program çerçevesinde devam edecektir.