Ekonomi

LİSANSLI DEPOLARDAKİ TARIM ÜRÜNLERİ İÇİN 3 YIL DAHA DESTEK VERİLECEK

Lisanslı depolarda muhafaza edilen tarımsal ürünler için 3 yıl süreyle kira, ilave kira, nakliye, analiz ücreti desteği verilecek

LİSANSLI DEPOLARDAKİ TARIM ÜRÜNLERİ İÇİN 3 YIL DAHA DESTEK VERİLECEK

Lisanslı depolarda muhafaza edilen tarımsal ürünler için 3 yıl süreyle kira, ilave kira, nakliye, analiz ücreti desteği verilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile, lisanslı depolarda muhafaza edilen tarımsal ürünler için 3 yıl süreyle daha kira, ilave kira, nakliye, analiz ücreti desteği verilecek.

Tarımsal Ürünlerin 5300 Sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu Çerçevesinde Faaliyet Gösteren Lisanslı Depolarda Muhafaza Edilmesi Halinde Destekleme Ödemesi Yapılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 4093), 22 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararla; üreticilerin sağlıklı ve sigortalı depo imkanına kavuşmasını, ürünlerini fiyatların düşük olduğu hasat dönemlerinde ellerinden çıkarmak zorunda kalmamasını, piyasada arz ve talep dengesi ile fiyat istikrarının sağlanmasını, tarımsal ürün ticareti ile uğraşan işletmeler ile tarıma dayalı sanayi sektöründeki işletmelerin ihtiyaç duydukları miktar, tür ve kalitedeki ürüne istenen zamanda kolaylıkla ve güvenilir bir şekilde ulaşabilmelerini lisanslı depoculuk sistemine ürün teslim eden üretici ve üretici örgütlerinin 3 yıl süreyle desteklenmesine ilişkin hususlar belirlendi.

Buna göre, lisanslı depoculuk destekleme ödemeleri, Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi ve Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticiler ve üretici örgütlerine, buğday, arpa, yulaf, çavdar, mısır, çeltik, pirinç, mercimek, nohut, fasulye, soya fasulyesi, ayçiçeği, pamuk, fındık, Antep fıstığı, kuru kayısı, kuru üzüm, zeytin ve zeytinyağı ürünleri için yapılacak.

Söz konusu ürünler için kira desteği ödemesi aylık ton başına 6 ila 30 lira, nakliye desteği ton başına 25 ila 100 lira ve analiz desteği 6 ila 50 lira arasında olacak.

Lisanslı depoculuk destekleme ödemeleri Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi (TÜKAS) ile Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı üreticiler ile üretici örgütlerine, lisanslı depolara konulan ürünlere göre aşağıdaki tutarlarda kira, analiz ve nakliye desteği verilecek.

Kararla belirlenen ödemelerden haksız yere faydalandığı tespit edilenler ve idari hata sonucu sehven yapılan fazla ödemeyi iade etmeyenler, 5 yıl hiçbir destekleme programından yararlanamayacak.

Karar metni için Tıklayınız.