Ekonomi

“KOCADERE – ŞENKÖY HAVZASINDA KİVİ ÜRETİMİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ” 2. ETABI KAPSAMINDA TESİS EKİPMANLARI DAĞITILDI

“KOCADERE - ŞENKÖY HAVZASINDA KİVİ ÜRETİMİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ” 2. ETABI KAPSAMINDA TESİS EKİPMANLARI DAĞITILDI

“KOCADERE – ŞENKÖY HAVZASINDA KİVİ ÜRETİMİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ” 2. ETABI KAPSAMINDA TESİS EKİPMANLARI DAĞITILDI

İl Müdürlüğümüzün yoğun çalışmaları sonucu geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği “Kocadere-Şenköy Havzasında Kivi Üretiminin Geliştirilmesi Projesi” nin 2. etabı kapsamında kivi bahçelerinin tesisinde kurulacak malzemelerin  dağıtımı yapıldı. 

Kocadere’de düzenlenen programda proje yararlanıcısı 16 yetiştiriciye 50 dekar kivi bahçesi kurulumunda kullanılacak 2.000 adet beton direk ve diğer askı sistemleri malzemelerinin dağıtımı yapıldı. 

Programa Valimiz Muammer Erol’un yanısıra İl Müdürümüz Suat Parıldar, Çınarcık Kaymakamı Cemil Aksak, Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer, İl Müdür Yardımcısı İrfan Sakinci, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Osman Halis Özen, Çayır-Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Hacı Ali Dinçer, Çınarcık İlçe Müdürü Hakan Demirhan, Kocadere Muhtarı Volkan Varol ve projeden yararlanacak çiftçiler katıldı.

İl Müdürümüz Suat Parıldar Valimiz Muammer Erol’a uzun zamandır üzerinde çalıştıkları projenin geldiği nokta ve sağlayacakları yararlar hakkında bilgi verdikten sonra konuşmasının devamında; “Projenin 1.

Çiftçiler kivi askı sistemini tesis ederek fidanları diktiler ve sulama sistemlerini de kurarak 65 dekar bahçe tesislerini tamamladılar.

Projenin 1. Etabında başvuru yaptığı halde hibe desteği alamayan çiftçilerin taleplerini 2. Etap projemiz ile tamamlıyoruz.  Bu etapta da yine 16 çiftçimize 50 dekar alanda bahçe tesis etmek üzere 2.000 adet beton direk ve diğer askı sistemleri malzemelerini hibe desteği olarak veriyoruz. Destek ile kivi bahçe maliyetinin yaklaşık %50’si karşılanıyor.  Böylece 2. etabın sonunda 115 dekar alanda yeni kivi bahçeleri kurulmuş olacak.

2016-2018 yıllarında uygulanan Genç Çiftçi Projelerimiz ile bölgede 22 genç çiftçimize 110 dekar alanda kivi bahçesi kurulmuştu. Böylece bugüne kadar Kocadere, Şenköy, Teşvikiye köylerimizde toplam 54 çiftçimize 225 dekar alanda kivi bahçe tesisi için hibe desteği sağlandı. Bu desteği 500 dekara tamamlamak için projenin bundan sonraki etapları için de Bakanlığımız “Tarım Arazilerinin Etkin Kullanımının Desteklenmesi” 2022 proje programına 200 dekar alanda hibe desteği sağlanması için proje sunulmuştur.

Proje alanında bugüne kadar yapılan çalışmalarla Kivi üretim alanı 500 dekarı geçmiştir.