Ekonomi

İL MÜDÜRÜMÜZ SUAT PARILDAR’DAN “DÜNYA GIDA GÜNÜ” MESAJI

İL MÜDÜRÜMÜZ SUAT PARILDAR’DAN “DÜNYA GIDA GÜNÜ” MESAJI

İL MÜDÜRÜMÜZ SUAT PARILDAR’DAN “DÜNYA GIDA GÜNÜ” MESAJI

İl Müdürümüz Suat Parıldar “16 Ekim Dünya Günü” nedeniyle yazılı bir açıklama yaparak Yalova’lıların Dünya Gıda Günlerini kutladı.

 

“820 MİLYONDAN FAZLA İNSAN AÇLIKLA MÜCADELE EDİYOR”

 

İl Müdürümüz yaptığı açıklamada; Dünya Gıda Günü 2021, kimseyi geride bırakmadan, daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam için DAHA verimli, kapsayıcı, dayanıklı ve sürdürülebilir tarım- gıda sistemlerine dönüşümün desteklenmesi gerektiği konusunda farkındalığı artıracak. Tarım-gıda sistemlerimizin herkesin yeterince uygun fiyatlı, besleyici ve güvenli gıdaya erişimini sağlamak için sektörler arasında eylem çağrısında bulunacak.

 “820 milyondan fazla insan, bir başka deyişle dünyada yaklaşık dokuz kişiden biri açlıkla mücadele ediyor. Günümüzde gıda güvenliği sadece bir miktar meselesi değil, aynı zamanda bir kalite sorunudur. Dünya çapında hastalık ve ölümlere sebep olan sağlıksız beslenme, çok önemli bir risk faktörü haline geldi. ‘Açlığa Son’ amacına ulaşmak yalnızca açlıkla mücadele eden insanları beslemek değil, insanların yeterli çeşitlilikte, güvenilir ve besleyici gıdalarla beslenmesini sağlamak ve aynı zamanda hayatımızın temeli olan kaynaklarımızın da sağlığını korumak demektir. 1945’ten beri Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü(FAO)’nün kuruluşunu anmak amacıyla 16 Ekim Dünya Gıda Günü olarak kutlanır tüm bu sorunları dile getirmek, farkındalığı arttırmak ve harekete geçmeyi teşvik etmek için vesiledir.

BİRLİKTE HAREKET EDEREK AÇLIĞA SON VERMELİYİZ!

%100 beslenme. “Açlığa Son” amacına ulaşmak yalnızca açlıkla mücadele eden insanları beslemek değil, insanların yeterli çeşitlilikte, güvenilir ve besleyici gıdalarla beslenmesini sağlamak ve aynı zamanda hayatımızın temeli olan gezegenimizin de sağlığını korumak demektir. Dünya Gıda Günü her yıl, ilgili tüm sektörleri ‘Açlığa Son’ vermek üzere harekete geçmeye çağırır.

Sürdürülebilir bir şekilde üretilen besleyici gıdaları daha fazla tercih ederek üretileni etkilemeli ve aynı zamanda her şeyden önce gıda kaybını ve israfını azaltarak günlük faaliyetlerimizde daha sürdürülebilir olmalıyız. Ayrıca, sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaşam tarzının önemi hakkında farkındalık yaratmalıyız. İklim değişikliğini, çevresel bozulmayı azaltma çabaları ve aynı zamanda refahımız buna bağlı. Kararlı bir değişimi destekleyecek bir gıda eylemini harekete geçirmeliyiz.

Sağlıklı beslenme ile açlığa son verilmiş bir dünya temennisiyle Dünya Gıda Gününüzü kutluyorum” dedi.