Ekonomi

ÇİFTÇİLERE 60.000 BİBER FİDESİ DAĞITILDI

İl Müdürlüğümüz tarafından “Yalova İli Örtü Altı Sebzeciliğini Geliştirme Projesi” kapsamında çiftçilere 60

ÇİFTÇİLERE 60.000 BİBER FİDESİ DAĞITILDI

İl Müdürlüğümüz tarafından “Yalova İli Örtü Altı Sebzeciliğini Geliştirme Projesi” kapsamında çiftçilere 60.000 adet Tatlı Sivri Sürmeli cinsi biber fidesi dağıtıldı.

İl Müdürlüğümüzün geçen yıl uyguladığı Çalı Fasulye ve Sürmeli Tatlı Sivri Biber projesinin çiftçiler tarafından olumlu karşılanması üzerine 2021 yılında da projeyi devam ettiren İl Müdürlüğümüz, % 25’i çiftçi katkılı, % 75’i de hibe destekli olmak üzere 11 köyden 54 çiftçiye Tatlı Sivri Sürmeli Biber fidesi dağıtıldı.

Pandemi kurallarına maksimum dikkat edilerek düzenlenen fide dağıtım programında bir konuşma yapan İl Müdürümüz Suat Parıldar “Geçen yıl 15 çiftçimize dağıttığımız 30.000 fideden uygulama yapılarak elde edilen olumlu sonuçlar sonrasında yine proje yaparak daha fazla çiftçimize bu projeyi yaygınlaştırmak istedik. Dağıtımını yaptığımız Sürmeli Tatlı Sivri Biber Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğümüz tarafından geliştirilmiş bir çeşit olup, verimli kalitesinden dolayı yaygınlaştırma amaçlı proje kapsamına alınmıştır. Bu kapsamda 18.000 TL. kaynak kullanılarak 60.000 adet fide üretimi gerçekleştirilmiştir. Proje  süresince izleme, değerlendirme ve raporlama çalışmaları yapılarak elde edilen sonuçlar doğrultusunda ileriki yıllarda da proje uygulamalarına devam edilecektir. Dağıttığımız bu tohumların çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.