Ekonomi

5. ARONYA HASAT ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce ilki 2017 yılında düzenlenen Aronya Hasat Şenliğinin beşincisi düzenlendi

5. ARONYA HASAT ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce ilki 2017 yılında düzenlenen Aronya Hasat Şenliğinin beşincisi düzenlendi.

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğündeki Aronya Bahçesinde düzenlenen şenliğe Valimiz Muammer Erol, Tagem Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Gökhan Kızılcı, Enstitü Müdürü Yılmaz Boz, İl Müdürümüz Suat Parıldar, İl Özel İdare Sekreteri Selim Karahan, Kamu ve Özel Sektör Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Başkanları, teknik personeller ile çiftçiler katıldı.

Şenlikte Enstitü Müdürü Yılmaz Boz Aronya Meyvesini katılımcılara tanıtarak Aronya ilgili bilgiler verdi. Boz Aronyanın hem gıda sanayiinde hemde eczacılık sektöründe kullanıldığını, ayrıca taze ve kuru meyve olarak da değerlendirilebildiğini anarak, ilerleyen yıllarda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve diğer kurum-kuruluşlarla birlikte Aronya Festivali yapmayı hedeflediklerini ifade etti.

Yılmaz Boz’un konuşmasının ardından kürsüye gelen İl Müdürümüz Suat Parıldar; “2012 Yılında Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Müdürlüğümüz tarafından başlatılan çalışmalarla ülkemizde üretilmeye başlanan Aronya meyvesinin, çiftçi şartlarında denemelerine İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz 2017 yılında İl Özel İdaremizin destekleri ile kurduğu ilk deneme parsellerinde başladı ve o günden bu güne 4 yıl geçti ve bahçelerimiz geçen yıldan itibaren ürün vermeye başladı.

İlimizin tarım arazilerinin yüzde 72,5’i 5 dekar ve altında. Bu sebeple birim alandan katma değeri yüksek ürünlere yönelmemiz gerekiyor. Aronya’da bu ürünlerden birisi.  Halihazırda 150 dekar alanda Aronya üretiyoruz. “Geçen yıl 7-8 tonluk bir hasadımız söz konusuydu. Bu yıl aronya bahçelerimizden 20-25 tonluk rekolte bekliyoruz. Ayrıca İl genelinde 90 dekar organik tarım sürecini tamamlamış alanımız var. 2021 sonu itibarıyla 160 dekar yeni üretim sahası tesis ederek Yalova’daki aronya üretim alanını 300 dekarın üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu alanların %50’sini de Organik Sertifika sürecine dahil edeceğiz.

2019 yılında başladığımız Organik Aronya Projemiz ile 15 çiftçimizi Çiftlikköy Ziraat Odası Başkanlığı çatısı altında grup sertifikasyona dahil ettik. İl Özel İdaremiz bu sürece destek verdi. Sertifika ücretlerinin %50’sini karşıladık. Ayrıca bu yıl 25 ton organik gübrenin de %50’sini hibe desteği olarak Organik Aronya Üreticilerimize verdik. Böylece bahçe kurulumundan hasata kadar geçen ürünsüz dönemi, geçiş sürecinde değerlendirerek ilk hasatları organik ürün olarak yapma şansı yakalayarak üreticilerimiz için önemli bir avantaj oluşturduk.

Bugün ayrıca Aronyaya yeni bir değer katmanın mutluluğunu da yaşıyoruz.

Yalovamıza, aronya üreticilerimize hayırlı uğurlu olsun. Bu ilkler nedeniyle yine üreticilerimize bir jest yaparak Yalova Ticaret ve Sanayi Odasının destekleri ile Coğrafi İşaret logo ve amblemlerin yer aldığı etiketleri üreticilerimize ücretsiz temin ediyoruz. Üreticilerimiz aronya paketlerinin üzerine hem coğrafi işaret logo ve amblemini hemde organik aronya amblemini basarak daha nitelikli olarak pazarlayabilecek.

Tüm bu çalışmalarla kividen sonra Yalova Aronyasını bölgenin “24 ayar altını” olarak ilimize kazandırdık. Yalova Aronyası, ilin önemli tarımsal gelir kaynaklarından biri haline geldi.

Tabi ki çalışmalarımız bunlarla bitmeyecek. İlimizde 2021 yılı sonbaharında yeni tesis edilecek 160 dekar alanda Aronya bahçe tesisi için hazırlıklar tamamlandı. Çiftçilerimiz belirlendi. Ekim ayı içerisinde fidanların dağıtımı başlayacak. Böylece Yalova’daki aronya alanları 300 dekarı aşacak. Bu alanların %50 sini de  organik üretime geçirmek için çalışmalar yürütüyoruz.

Tüm bu çalışmalarımız Bakanlığımız tarafından da destelenmekte. 2020 yılında aronya tıbbi aromatik bitkiler sınıfına alındı.

Aronya bahçesi tesis edecek çiftçilerimize dekara 400 TL sertifikalı fidan desteği sağlanmaktadır. 

Aronya bir sağlık meyvesi. Aronyanın içeriğindeki antosiyanin maddesinin, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, kalp ve damar rahatsızlıklarının tedavisinde olumlu etkilerinin bulunduğunu, hücre yenilemesini sağladığını bilim insanları belirtmekte. Bu nedenle bireylerin sağlığını koruma açısından Aronyanın daha fazla tanınması, daha çok insanın günlük yaşamında kullanması için Bakanlığımız ve üretici işbirliğinin devam etmesi gerekmekte. Bu amaçla aronyanın sadece yaş meyve olarak tüketilmesi değil, kurutularak (özellikle soğuk kurutma yöntemiyle) tüketilmesi için çalışmalar yürüttük. Aronyanın meyve suyu, çay, dondurma vb şekilde tüketilmeleri için modeller geliştirdik. Bu çalışmalarımız ile her geçen gün artan aronya talebinin yanısıra, üretim alanları da ülkemizin diğer şehirlerinde hızla artmakta. Bu da önümüzdeki dönemde arz talep dengesi içerisinde rekabet ortamını doğuracaktır. İlimizdeki üretim Coğrafi İşaret ve Organik Sertifika ile nitelik kazanmış ve ön plana çıkmıştır.

Üreticilerimizin bu fırsatı iyi değerlendirerek rekabetçi bir fiyat ve kalite anlayışı içerisinde çalışmaları gerekmektedir.

Yalovamızda aronya dışında bitkisel üretim alanında son yıllarda önemli desteklere sağladık. 2017 yılında başladığımız meyveciliği geliştirme projesi başlığı altında 422 dekar alanda T.Hurması, 502 dekar alanda Ceviz, 121 dekar alanda çilek,  76 dekar alanda kivi bahçesi tesis ettik.  Ayrıca 1.040 Dekar alanda hububat, 3.500 dekar alanda yem bitkileri  1.500 dekar alanda ayçiçeği ekilişi için tohum hibesi sağladık.

2017-2021 yılları arasında İl Özel İdaremizin tarımsal üretim desteğini 2 milyon 930 bin TL ye çıkararak 2002-2016 yılları arasında sağlanan desteğin 3,5 katı fazla destek sağladık. Son 5 yılda tüm alanlarda yaptığımız proje desteklerinden 1.436 çiftçimiz yararlandı.

Ayrıca ilimiz Kocadere-Şenköy Havzasında Kivi Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğümüz çalışmalar ile de önemli bir aşama kaydettik. Projenin geçen yıl bitirilen 1. Etabı ile bu yıl devam eden 2. Etabı uygulamaları ile 115 dekar kivi bahçesi tesis etmek üzere beton direk ve askı sistemlerinin tümünü çiftçilerimize hibe desteği olarak sağladık.

2016-2018 yıllarında yine genç çiftçi projeleri ile de aynı bölgede 110 dekar alanda kivi bahçesine 690 bin TL kaynak sağlamıştık. Böylece havzada 225 dekar alanda kivi bahçelerinin kurulumuna öncülük ettik. Hedefimiz olan 500 dekara tamamlanması için de çalışmalara devam ediyoruz.

Sözlerimi burada bitirirken projelerimize her türlü desteği sağlayan Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğüne, Sayın Valimize ve İl Özel İdaremize, İl Genel Meclisimizin değerli üyelerine, Yalova Ticaret ve Sanayim Odasına kurumum ve çiftçilerimiz adına teşekkürlerimizi iletiyorum.

Ayrıca Coğrafi İşaret çalışmalarımızda bilgi ve belge hazırlamada desteklerinden dolayı Atatürk bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Müdürlüğümüze, coğrafi işaret etiketlerinin basımında maddi destek sağlayan Yalova Ticaret ve Sanayi Odamıza, teşekkür ediyorum.

Organik Tarım Sertifikasyon sürecinde grup sertifikasyonu gerçekleştiren Çiftlikköy Ziraat Odamız ve Anadolu Ekolojik Tarım Sertifikasyon kuruluşuna da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

Son olarak Meyveciliği Geliştirme Projeleri, Organik Tarım Projesi ve Coğrafi İşaret Çalışmalarını yapan, planlama, uygulama ve saha çalışmalarında büyük bir özveri ile çalışan proje ekibimiz ile İl ve ilçe Müdürlüklerimizdeki çalışma arkadaşlarıma gönülden teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

Tarlada izi olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz.